Boże Ciało 2018

Tegoroczna procesja Bożego Ciała wiodła do miejscowej piekarni gdzie był ostatni ołtarz. Wcześniejsze ołtarze to tradycyjnie – pierwszy przy Kościele, następnie u p. Budzików oraz p. Kiworów.

Dziękujemy wszystkim rodzinom za przygotowanie ołtarzy, służbie maryjnej, DSM oraz OSP za aktywne włączenie się w procesję oraz zabezpieczenie drogi a parafianom za liczny udział.

Przypominamy jednocześnie że oktawa Bożego Ciała trwa tydzień i zapraszamy codziennie na procesje o godz. 18.00 oraz po rannej Mszy Św. o godz. 6.30. (Niedziela po sumie 10.30)

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele Katolickim. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe.

Zgodnie z tradycją hagiograficzną, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

11 sierpnia 1264 r. Papież Urban IV ogłosił bullę „Transiturus de hoc mundo”, na mocy której Boże Ciało stało się świętem całego Kościoła. Ułożenie liturgii i tekstów odczytywanych w czasie święta, papież zlecić miał samemu św. Tomaszowi z Akwinu, który na tę okazję stworzył jeden z najpiękniejszych hymnów kościelnych pt. „Pange lingua”.

Śmierć papieża przeszkodziła jednak ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim – synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach.

(tekst -fragmenty pochodzi z deon.pl)

Więcej o Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa można przeczytać w specjalnym artykule na stronie: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,4943,wszystko-co-musisz-wiedziec-o-swietowaniu-bozego-ciala-garsc-konkretnych-informacji.html