Nabożeństwo czerwcowe

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do aktywnego uczestnictwa w nabożeństwie czerwcowym do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest szczególnym sposobem wynagradzania zniewag oraz grzechów. Msza święta codziennie (za wyjątkiem niedziel) o godz. 6.30  a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pomysł nabożeństw czerwcowych wyszedł w połowie XIX w. od Anieli de Sainte-Croix, francuskiej siostry zakonnej. Będąc jeszcze w nowicjacie doszła do wniosku, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec należy ofiarować Sercu Jezusowemu. Podzieliła się tym spostrzeżeniem z wychowawczynią i koleżankami. Przychylnie odniosła się do niej przełożona klasztoru, a następnie biskup paryski. Wybór terminu miał też związek z faktem, że właśnie w czerwcu 1675 doszło do najważniejszego z wielkich objawień doświadczonych przez św. Małgorzatę Marię Alacoque. W czerwcu przypada także Święto Serca Pana Jezusa. W Polsce nabożeństwa czerwcowe odmawiano od 1857. Papież Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w roku 1873. (tekest pochodzi z wikipedia.pl)